Sedam trendi prehrambenih namirnica koje nam dolaze u 2015. godini

Sedam trendi prehrambenih namirnica koje nam dolaze u 2015. godini

Fermentirana hrana pomaže u ravnoteži mikrobioma, podiže raspoloženje, pomaže u boljem funkcioniranju kože i mozga, te pomaže dobrim bakterijama koje su u crijevima.

Ako pogledamo unatrag samo na prošlu godinu, primijetit ćemo neke od prehrambenih namirnica koje su se pojavile i održale kroz cijelu 2014. godinu i pokazuju da će imati utjecaj i na ovu. Neke od njih su chia sjemenke, kelj, quinoa, dok neke kao što su agava, sojino mlijeko i bjelanjak jajeta mislim da će polako predati svoju vodeću poziciju nekim nadolazećim novim/starim zvijezdama.

Evo sedam prehrambenih namirnica/proizvoda za koje očekujem da ćemo viđati na meni-u mnogih restorana i kod food bloggera:

1. Nova kokosova voda

Kokosova voda dominira tržištem već jedno duže vrijeme, ali u zadnje vrijeme primjećujemo nove vrste voda koje se pojavljuju na sceni. Govorim tu o javorovoj, kaktusovoj vodi i vodi lubenice. Sve navedene vrste su prirodni oblici hidratacije bez dodanog šećera i sve deklariraju iste prednosti koje ima i kokosova voda: vitamini, minerali, antioksidansi, elektroliti itd.

2. Izdanci

Izdanci i brašna poznata su u zajednici zdrave hrane već još jedno duže vrijeme, a proizvodi kao što su Ezekielov kruh donijeli su novi koncept za širu populaciju konzumenata. Međutim, možemo definitivno očekivati novi pokret ove godine u proizvodnji žitnih kaša od izdanaka ili čak proizvodnja brašna od izdanaka. Možemo li držati fige da vidimo proizvode kao što su peciva od izdanaka kod naših lokalnih pekarnica? Možemo se samo nadati.

3. Aktivni ugljen

Kinezi i ajurvedska medicina već dugo vremena koristi aktivni ugljen za održavanje zdravlja probavnog sustava i za neutralizaciju toksina. U zapadnoj medicini često se koristi u hitnim situacijama kako bi se spriječila da štetne tvari uđu u tijelo kroz želudac ili kao lijek za probavne smetnje i želudac. Pod zadnje ovaj proizvod sve više odlazi u mainstream upotrebu.

4. Fermentirana hrana

Fermentirana hrana pomaže u ravnoteži mikrobioma, podiže raspoloženje, pomaže u boljem funkcioniranju kože i mozga, te pomaže dobrim bakterijama koje su u crijevima. Uz KIMCHI, postoji još par vrsta fermentirane hrane koje ste sigurno već probali, ali niste tada bili svjesni da su toliko dobri za vas. Neki od njih su kiseli krastavci, zatim kiselo zelje i mnogi drugi. Ovi navedeni nisu ništa novo za nas, ali očekujem da će doživjeti novi boom ove godine.

5. Amarant

Da li je amarant nova quinoa? Ova stara žitarica koja nam dolazi sa visokih predjela Anda (baš kao i quinoa) je visoko nutritivni i raznoliki dodatak svakodnevnoj prehrani. Raznovrsna je u svojoj primjeni, možete ju kuhati zasebno jer ima konzistenciju krupice ili kaše, možete joj dodati povrće. Osim toga amarant pucka kao kokice pa ga možete dodavati u rižine krekere ili ga koristiti u pripravi energetskih pločica.

energetske-plocice-amarant

6. Kupus

Kelj će uvijek biti in, ali mislim da je vrijeme da napravimo mjesta za drugu zelenu biljku koja isto ima poznate zdravstvene prednosti i tako dolazimo do našeg KUPUSA. Prije svega pun je vitamina, minerala, vlakana i još k tome je nisko kaloričan. Dolazi u obje varijante u crvenom i zelenom izdanju i oba tipa možete koristiti u bilo kojoj kombinaciji kao i kelj. Za pravo, kupus je sve više istisnuo kelj čak i sa menija restorana. Možda je razlog tome činjenica da je cijena kelja porasla kako interes za njime počeo sve više rasti. Interes za kupus sve više raste jer je on glavni sastojak dva tipa fermentiranih prehrambenih proizvoda: kiselog zelja i kimchi-ja. I osim toga, iz kupusa se može dobiti i super čips.

7. Yacon sirup

Agava, sirovi med, ksilitol, javorov sirup i kokosov šećer – lista alternativnih zaslađivača je ogromna kako ljudi sve više traže alternative rafiniranom šećeru. U zadnje vrijeme raste interes za yakon sirupom. Yacon sirup dobiva se iz korijena biljke yacon i karakterističnog je karamelnog/melasastog okusa i teksture. Uz činjenicu da se upotrebljava kao zaslađivač umjesto rafiniranog šećera, prednosti yakona su u tome što pomaže u reguliranju metabolizma i smanjenja tjelesne težine. Možda ne odmah sutra, ali u skorijoj budućnosti, nemojte biti iznenađeni ukoliko na tržištu vidite proizvode koji su „zaslađeni sa yakonom“.

Povezani članci

Kako napraviti svoj Kimchi?
Više +
Kategorija: Sirova hrana

Kako napraviti svoj Kimchi?

Zašto je važno odabrati dobro riblje ulje?
Više +
Kategorija: Sirova hrana

Zašto je važno odabrati dobro riblje ulje?

7 prehrambenih proizvod za bolji san
Više +
Kategorija: Sirova hrana

7 prehrambenih proizvod za bolji san

VRH